Hej Jesper!
Om ni gör en kortbetalning via Mitt3 brukar abonnemangen vara igång igen rätt snabbt, men det kan ta upp till 24h.
Ifall ni har gjort betalningen på något annat vis är det först när pengarna har inkommit till 3 och blivit registrerade på ert kundkonto som spärren släpps.
Ett alternativ är att logga in på SJ, ifall ni har beställt som inloggade, och välja att få biljetten som E-biljett istället. Om ni inte har varit inloggade kan ni alltid få hjälp från SJ:s Kundservice via deras chatt
här.
Ska resan utföras av något annat tågbolag får ni helt enkelt vända er dit, jag har bara koll på SJ som den trogna resenär jag är.
Avslutningsvis vill jag bara påpeka att 3Community inte har något med 3:s Kundservice att göra utan är en funktion där 3:s kunder kan hjälpa andra kunder genom att dela med sig av kunskap och erfarenheter.
Hoppas att något av ovanstående löser ert biljettproblem.
: )
Om mitt svar har hjälpt dig var då vänlig och hjälp andra att hitta rätt genom att markera det som Svar samt Gilla ifall du tycker att mitt svar var bra. : )