Jag får rätt bra hastighet på nedströms (ca 35 Mbit/s) men bara 1-2 Mbit uppströms. Det gör att det inte går att genomföra videosamtal. Rent generellt så upplever jag att det är dålig kapacitet uppströms, stämmer det?
Dålig hastighet på 5G
Bäst svar av frodrik91
Har du alltid haft dessa problem eller har det börjat senaste ?
Skulle tycka att det är ganska låga hastigheter , för det är väl utbyggt med 4G i området . Samt att det är utbyggt med 5G+ som bilden visar nedan . Men täckningskartan är en uppskattning och det kan skilja av många anledningar i verkligheten.Är säkert många besökare samtidigt nu , som kanske resulterar i kapacitetsbrist tills det blir mer utbyggt . Men är bara en gissning.
Antar du får dessa hastigheter inomhus , medans så fort du kommer utomhus så blir det bättre?
Skulle rekommendera att kontakta 3 Kundservice och se om det kan finnas någon anledning till det låga resultatet du får. Och om det behövs att göra en “Felanmälan / Täckningsfelanmälan “ .
Här har du deras kontaktuppgifter . Chatt eller Telefon.
https://www.tre.se/support#kontaktaoss
En chansning kan vara att låsa telefonen på 4G och se om du får upp hastigheten på uppladdningssidan. Och en stabilare täckning där du kan utföra dina videosamtal.
Bas = Orange
God = Grön
Mycket god : Det mörka området.
Värt och nämna är att det är skillnad på 5G+ som är utbyggt enligt täckningskartan . Och 5G som är planerad. Dom går på olika frekvenser och ger skillnad i hastighet och svarstider.
Det går att läsa mer här om du är intresserad ! Går även att följa utbyggnationen genom få notiser på mail när det skett en uppdatering i forumet. “Välj Notiser “ , på sidan nedan så ska det fungera därefter.
https://community.tre.se/product-updates
Här kan du se den uppskattade täckningskartan & även planerad utbyggnation.
https://www.tre.se/varfor-tre/tackning/tackningskarta

Planerad utbyggnad 5G “ Inom 3 månader “ .

/F
Lämna en kommentar
Enter your E-mail address. We'll send you an e-mail with instructions to reset your password.